Autoři pojali soutěž jako klání měst či regionů, jehož vítěz se stává inspirací pro ostatní. Přihlášky totiž nezasílá autor dopravního řešení, zhotovitel či investor, ale obec, město či kraj, v jejímž katastru se stavba nachází. Soutěž vyhlašuje Nadace Partnerství.
„Vzhledem k existenci několika soutěžních kategorií je možné do soutěže přihlásit širokou škálu projektů s ohledem na typ, rozsah i objem stavebních prací - od signalizačního zařízení přes chodník, cyklostezku, křižovatku, pěší zónu, dopravní terminál, obchvat města až po kompletní přestavbu náměstí,“ popisuje příklady v minulosti přihlášených řešení Petr Šmíd z Nadace Partnerství.
„Naším cílem je zviditelnit a odměnit kvalitní realizace, které se mohou stát vzorem. Spíše než o objem či výši proinvestovaných prostředků jde o odvahu, komplexní přístup nebo průkopnický nápad,“ dodává Šmíd.
Za dobu trvání soutěže odborná porota zhodnotila přes 330 dopravních řešení, které přispěly ke zvýšení plynulosti a bezpečnosti, zkvalitňování veřejného prostoru nebo optimálnímu uspořádání automobilové, cyklistické, pěší a veřejné dopravy. Oceněno bylo na 75 projektů, mezi které Nadace Partnerství rozdělila finanční odměny v hodnotě přes 3,3 miliony korun.
Vítěz bude slavnostně vyhlášen v září u příležitosti Evropského týdne mobility. Novinkou letošního ročníku je zařazení vzdělávacího programu pro zástupce měst a obcí, který je zaměřen na dopravní bezpečnost a další témata související s rozvojem městské mobility.
Více informací, včetně přihlášky do soutěže a databáze oceněných projektů, najdete na webových stránkách soutěže.