Domů Aktuality Obyvatelé Karlovarského kraje vytřídili loni 320 tun drobného elektroodpadu

Obyvatelé Karlovarského kraje vytřídili loni 320 tun drobného elektroodpadu

​Vyplývá to z údajů společnosti ASEKOL , podle nichž občané odevzdali v loňském roce k recyklaci více než sedm tisíc televizí, přes tři tisíce monitorů a zhruba 85 tun drobného elektra.
Výsledek odborné studie ASEKOLu  prokázal, že zpětný odběr elektrozařízení má pozitivní dopad na životní prostředí. „Recyklace např. stovky mobilních telefonů uspoří tolik energie, kolik spotřebuje moderní úsporná lednice za více než 4 roky provozu. Díky recyklaci jednoho notebooku dojde ke snížení spotřeby ropy, na níž automobil ujede téměř 100 kilometrů nebo dojde k úspoře 392 litrů pitné vody. Stejné množství spotřebuje při 30 cyklech myčka nádobí,“ uvedl radní pro oblast životního prostředí Václav Jakubík. 

Studie přitom posuzuje systém zpětného hodnocení odběru starých televizorů, počítačových monitorů a drobného elektrozařízení. Hodnotí jejich sběr, dopravu a zpracování až do okamžiku finální recyklace jednotlivých částí vyřazených spotřebičů do nového produktu. Pro každou část byly vyčísleny dopady na životní prostředí. Výsledky studie jsou prezentovány jako spotřeba energie, surovin, emise do ovzduší, vody a produkce odpadu.

„Z Certifikátu Environmentálního vyúčtování společností ASEKOL vyplývá, že občané našeho kraje v loňském roce vytřídili 7 351 televizí, 3002 monitorů a 85 321 kg drobných spotřebičů. Tím jsme uspořili 3 638 MWh elektřiny, 1 774 hektolitrů ropy , 160 100 hektolitrů vody  a 141,6 tun primárních odpadů. Navíc jsme snížili emise skleníkových plynů,“ přiblížil výsledky studie Václav Jakubík.

V Karlovarském kraji se v roce 2013 vytřídilo 1,06 kg drobného elektroodpadu na obyvatele, což je zhruba stejně jako v roce 2012, kdy se vytřídil přesně 1 kg. V pořadí krajů se kraj posunul na 13. místo před Ústecký kraj.
 
Za stránku zodpovídá Miroslav Smaržík
Datum aktualizace