Domů Aktuality Kraj navštívila ministryně práce a sociálních věcí

Kraj navštívila ministryně práce a sociálních věcí

​Do Karlovarského kraje zavítala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová - Tominová. V doprovodu náměstka hejtmana Miloslava Čermáka navštívila SOS dětskou vesničku v Doubí, Domov PRAMEN v Mnichově a společnost Český západ v Dobré Vodě na Toužimsku.

​Svou návštěvu ministryně Marksová – Tominová zahájila diskuzí na krajském úřadě. „Snažím se objíždět všechny kraje a řešit problémy přímo s poskytovateli sociálních služeb. Chci vidět realizované projekty a promluvit si přímo s řediteli a tom, co by potřebovali a chtěli změnit,“ uvedla. Během diskuze se hovořilo především o sociálních službách v kraji a o možnosti převést inspekci těchto služeb z Úřadu práce do gesce Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. 

Dalším tématem bylo pěstounství a rozvoj služeb pro duševně nemocné, ale i problematika sociálně vyloučených lokalit. „V současné době jich máme na území regionu 31 a do budoucna budou jistě přibývat. Proto podporujeme zaměstnanost lidí ohrožených sociálním vyloučením a rovněž projekty, které se zaměřují na budování nízkoprahových zařízení pro děti a mládež, sociálně aktivizační služby nebo terénní programy,“ vysvětlil náměstek hejtmana Miloslav Čermák.

V SOS dětské vesničce v Doubí u Karlových Varů se ministryně setkala s dětmi a s vedením vesničky. Podle jejích slov šlo o první návštěvu SOS vesničky od nástupu do funkce, přičemž péči tohoto typu označila za velmi vítanou. Dále si prohlédala Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc „Sluníčko“ a zdůraznila, že ho ministerstvo bude podporovat.

min_Marksova2.jpgDalším cílem ministryně se stal Domov pro osoby se zdravotním postižením PRAMEN v Mnichově. Ředitelka zařízení Monika Šumová seznámila ministryni s historií i současností Domova a ukázala jí pokoje klientek i společenské prostory. „Snažíme se klientkám život co nejvíce zpříjemnit. Pomocí sponzorů pro ně pořádáme nejrůznější akce a zájmové aktivity, některé z obyvatelek zařízení dokonce chodí do práce. Díky podpoře Karlovarského kraje a jeho projektů financovaných z Evropské unie se podařilo zaplatit i kvalitní odborné kurzy pro naše zaměstnance jako byl například prožitkový kurz bazální stimulace,“ dodala.

V Dobré Vodě na Toužimsku se ministryně setkala se zástupci společnosti Český západ, která nabízí například sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi a řadu komunitních aktivit. Ministryně se mimo jiné seznámila s terénními programy, které sdružení poskytuje v 9 lokalitách, a zúčastnila se workshopu zaměřeného na zpěv a hru na hudební nástroje. Návštěvu zakončila v klášteře trapistů Nový Dvůr, kde si prohlédla prostory kláštera, kapli i prodejnu s nabídkou přírodních produktů. Při rozhovoru s mnichy se zmínila také o spolupráci kláštera  se společností Český západ, která je pro obyvatele sociálně vyloučené lokality Dobrá Voda významná především z hlediska získání příležitostné práce nebo možnosti prodeje textilních výrobků obyvatel Dobré Vody přímo v klášteře.
Za stránku zodpovídá Mgr. Jana Pavlíková
Datum aktualizace