Národní památkový ústav uděloval ocenění Patrimonium pro futuro za významné počiny v oblasti památkové péče. V kategorii, ve které se hodnotila obnova a restaurování památek, zvítězil kostel sv. Kateřiny v Křižovatce na Chebsku. Ten se podařilo opravit díky mimořádnému úsilí místních obyvatel.
Cílem vyhlášení ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro bylo podpořit všechny, kteří se angažují v oblasti péče o naše kulturní dědictví. Adepty na ocenění vybírala odborná komise složená z odborníků Národního památkového ústavu, Muzea hlavního města Prahy a Západočeské univerzity v Plzni. Ze sedmadvaceti kandidátů pak byly za přítomnosti generální ředitelky Národního památkového ústavu Nadi Goryczkové vybráni vítězové čtyř kategorií.
V kategorii obnova památky, restaurování zvítězil kostel sv. Kateřiny v Křižovatce. Generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková udělila starostovi obce Janu Strachotovi ocenění za komplexní přístup k obnově této stavby, která je bezpochyby dominantou obce.
Kostel sv. Kateřiny pochází z roku 1213 a patří k nejstarším sakrálním památkám na Chebsku. V celé své historii byl několikrát zničen a přestavěn. Zchátralý kostel v roce 2008 převzala od církve obec a za podpory místních obyvatel jej začala opravovat. Po statickém zajištění věže, odvodnění, opravě omítek, vstupních dveří, vitrážových oken a věžních hodin následovalo zabezpečení a oprava dřevěné kruchty, doplnění zastropení a restaurátorská obnova výmalby kostela. Dochovaný mobiliář včetně oltářního obrazu sv. Kateřiny byl restaurátorsky očištěn a konzervován.
Práce na obnově kostela skončily v roce 2013 položením nové dlažby a doplněním kostelních lavic. Po letech chátrání a nedostatečné údržby tak prošel kostel sv. Kateřiny díky úsilí obyvatel obce v poměrně krátké době celkovou obnovou, která jej zachránila pro budoucí generace.
Za stránku zodpovídá
Mgr. Veronika Svobodová
Datum aktualizace