Domů Aktuality Kardiostacionář: V nemocnici jeden den a bez pyžama

Kardiostacionář: V nemocnici jeden den a bez pyžama

​Karlovarská nemocnice otevřela nový kardiostacionář. Využít ho mohou pacienti, kteří potřebují tzv. radiální katetrizaci, tedy výkon, kdy se z tepny v zápěstí zavedou katetry k srdci a díky tomu se mohou léčit zúžené srdeční tepny. K zákroku je nutná jen jednodenní hospitalizace, pacient ještě tentýž den odchází domů.

Radiální katetrizace je také pro pacienty méně riziková, vyskytuje se menší procento krvácivých komplikací, snadněji se ošetřuje místo vpichu. „Pacient přichází ráno na stacionář, kde je přijat lékařem a sestrou. Na katetrizačním sále je proveden výkon v místním znecitlivění cestou vřetenní tepny. Po zobrazení srdečních tepen na angiolince následuje léčebná angioplastika s implantací stentu. Výkon trvá  20 až 60 minut v závislosti na stupni postižení,“ uvedl primář kardiologického oddělení karlovarské nemocnice Michal Paďour. Po výkonu je nemocný převezen do kardiostacionáře, kde tráví nejdéle šest hodin pod kontrolou lékaře a sestry.

Pacienti by měli co nejméně vnímat nemocniční prostředí. "Prostor stacionáře a veškerý management nemocného je  proto „civilní“. Jde o efektivní a rychlý zdravotnický servis 21. století, nikoli o pobyt v nemocnici v tradičním slova smyslu,“ popsal primář Paďour. Je-li pacient po zákroku bez problémů, během dne nemocnici opustí. Katetrizace z ruky se v karlovarské nemocnici provádí u 95 procent případů, což je více, než na mnohých pražských pracovištích podobného typu.

 
Za stránku zodpovídá Mgr. Jana Pavlíková
Datum aktualizace