„Objeveny byly dosud nepřístupné a neznámé podzemní prostory komplexu dolu Jeroným, které mají nejen charakter velkoprostorových komor, ale i maloprofilových ručně ražených chodeb,“ uvedl ředitel sokolovského muzea Michael Rund.
K významnému objevu došlo při zabezpečovacích pracích letos v červnu. Během průzkumu se ukázalo, že národní kulturní památka je svým rozsahem a délkou chodeb dvakrát větší, než se dosud předpokládalo. Objev lze přirovnat k původnímu objevu Františka Barocha z roku 1982.
„Nově objeveným členitým volným prostorům dominují dvě komory, orientované svým delším rozměrem po spádu zrudnělé polohy. Průměrná výška těchto komor se pohybuje mezi 3 – 4 m při šířce 5 – 9 m. Prostory jsou poměrně dobře zachovalé a zhruba z poloviny nezaložené, z druhé poloviny pak zaplněné závaly z vyšších prostor, přeplaveným sedimentem, nebo přechází ve zcela zabořené prostory,“ upřesnil Michael Rund.
Muzeum Sokolov, které důl spravuje, požádalo o další finanční prostředky na zajištění dolu v rámci ekologické dotace. Projektovou dokumentaci včetně zaměření nových prostor pomohl zafinancovat Karlovarský kraj. Kromě toho probíhá výstavba zázemí pro pracovníky a návštěvníky dolu. Výstavba provozního objektu je financovaná z Regionálního operačního programu Severozápad, přičemž spolufinancování zajišťuje Karlovarský kraj. Stavba v celkové hodnotě 13,8 miliónu korun by měla být dokončena do února příštího roku.
Důl Jeroným hlásí objev století
O objevu století mluví odborníci, kteří nalezli ve středověkém cínovém dole Jeroným v Čisté na Sokolovsku dosud neznámé podzemní prostory. Při zabezpečovacích pracích zde byly odkryty chodby včetně dvou velkých komor, kam stovky let nevkročila lidská noha.
Za stránku zodpovídá
Mgr. Veronika Svobodová
Datum aktualizace